انصارحزب الله گرگان
مذهبی،فرهنگی و سیاسی/نثار روح مطهر امام و شهدا صلوات
قالب وبلاگ

تاکتیک اصلاح‌طلبان برای فراموش شدن فیش‌های نجومی و عملکرد دولت

اصلاح‌طلبان با کمک رسانه‌های زنجیره‌ای تاکتیک عبور از مشکلات دولت را کلید زده‌اند؛ تاکتیکی که قرار است در این فضا موضوعاتی چون فیش‌های نجومی و عملکرد دولت در آن فراموش شود.

  

اصلاح‌طلبان در پی تغییر فضای روانی جامعه از فیش‌های نجومی و ناکارآمدی دولت در حوزه‌های مختلف اقتصادی و بین‌المللی ازجمله برجام به موضوعات مورد اقبال خود هستند.
از این رو تاکتیک خلق موضوعات دیگر و القاء آن به جامعه را در پیش‌گرفته‌اند و به‌طور همزمان رسانه‌های زنجیره‌ای این جریان به همراه شخصیت‌ها و فعالان سیاسی اصلاح‌طلب در حال پمپاژ این موضوعات در فضای رسانه‌ای هستند.
به گزارش مشرق: هماهنگی و هجمه گسترده این موضوعات ثابت می‌کند که این تاکتیک رسانه‌ای از یک اتاق فکر و جنگ روانی خارج‌شده و این جریان با دستورالعملی خاص با پروپاگاندای شدید رسانه‌ای درصدد منحرف کردن افکار عمومی از فیش‌های حقوقی است. سه موضوع محوری که در این حیطه اصلاح‌طلبان و رسانه‌های حامی دولت بدان پرداختند تا از موضوع فیش‌های نجومی بدون پاسخگویی به آن عبور کنند به شرح زیر است.

آرایش چهره مظلومانه برای دولت یازدهم

توهین به رئیس‌جمهور و القاء مظلومیت روحانی پروژه‌ای است که به‌تازگی از سوی رسانه‌های اصلاح‌طلب کلید خورده است و سرفصل مصاحبه و سخنان فعالان این جناح سیاسی در این روزهاست. اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور اولین بار این موضوع را مطرح کرد و بیان داشت «حسن روحانی در مقایسه با رؤسای جمهور سابق، جزء مظلوم‌ترین آن‌هاست.»

پس‌ازاین موضوع بود که از سخنان سید حمید روحانی درباره دولت یازدهم بهانه‌ای برای تخریب منتقدان و مظلوم‌نمایی استفاده شد. در این زمینه حجت‌الاسلام انصاری معاون حقوقی رئیس‌جمهور در نشست‌خبری خود در 18 مردادماه اعلام کرد که معاونت حقوقی رئیس‌جمهور از«هتاکان» شکایت کرده است. بنابرآنچه نشریه کارگزارانی صدا نوشته است به نظر می‌رسد موضوع هتاکی به رئیس‌جمهور به سخنان سید حمید روحانی باز می‌گردد و اصلاح‌طلبان سعی دارند به‌وسیله وی جریان رقیب را تخطئه کنند. این در حالی است که رئیس بنیاد تاریخ‌پژوهی ایران معاصر در پاسخ به سؤالی درباره شکایت معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری از وی به دادگاه ویژه روحانیت گفت: «تا این لحظه هیچ احضاریه‌ای به دست من نرسیده، اما اگر شکایتی شده باشد از آن استقبال خواهم کرد، چراکه بنده واقعیات و اعتقادات خود را گفتم.»

وی در پاسخ به این سؤال که برخی رسانه‌های حامی دولت شما را در دسته‌بندی‌های سیاسی قرار داده‌اند، تصریح کرد: «من نه اصولگرا هستم و نه اصلاح‌طلب. پیرو و شاگرد خط امام راحل هستم و به آن افتخار می‌کنم.»

اما اصلاح‌طلبان با این سخنان راضی نشده و سیل مصاحبه‌ها در طرفداری از روحانی و القاء توهین به وی از سوی رقیب را به راه انداختند. البته این موضوع از سوی برخی از فعالان اصلاح‌طلب نیز حربه نخ‌نما شده‌ای خوانده‌شده که کاربردی عملی ندارد.

در همین راستا فاطمه هاشمی، فرزند هاشمی رفسنجانی اخیراً بیان کرده است: «ما و مردم از آقای روحانی انتظار داریم که نسبت به همه امور رفتار و برخورد قدرتمندانه‌تری نشان دهد و چهره مظلومیت به خود نگیرد. یعنی حداقل کاری که آقای روحانی می‌تواند انجام دهد این است که مسائل را به‌طور شفاف با مردم در میان بگذارد. بنابراین اگر رئیس‌جمهوری برخورد قاطعی از خود داشته باشد و مسائل را برای ملت شفاف بیان کند مطمئن باشید مردم، مسیر و راه درست را انتخاب می‌کنند.»

تلاش برای جایگزین‌کردن رفع حصر به جای فیش‌های نجومی

افکار عمومی در این مدت به انتظار نتایج برخورد با مدیران دولتی بودند که فیش نجومی آن‌ها دل بسیاری را آزرده ساخت. این مطالبه عمومی هنوز رنگ نباخته که اصلاح‌طلبان با مطالبه نخ‌نما شده رفع حصر به میدان آمدند تا شاید با انحراف افکار عمومی موضوع فیش‌های نجومی را به حاشیه ببرند. در چند روز اخیر از دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور شهروندی گرفته تا شخصیت‌های مطرح اصلاح‌طلبی چون عارف بخشی از سخنان خود را به این موضوع اختصاص داده‌اند.

الهام امین‌زاده دستیار ویژه رئیس‌جمهور در حقوق شهروندی با بیان اینکه در موضوع حصر سران فتنه شورای امنیت ملی تصمیم‌گیری کرده است، گفت: «این تصمیم‌گیری برای تأمین امنیت عمومی مردم بوده است و با حل شدن این موضوع محدودیت‌ها نیز باید رفع شود.»

محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید نیز گفت: «رئیس‌جمهور محترم حل مسئله حصر را فراموش نکرده‌اند و می‌دانم دغدغه بسیاری از دلسوزان هم رسیدگی به موضوع حصر است. به شرایط پیچیده کشور هم همگان آشنایی دارند و ان‌شاءالله با سازوکار منطقی این مسئله حل شود.

البته این دو در حالی درباره رفع حصر سران فتنه داد سخن داده‌اند که درباره فیش‌های نجومی مدیران روزه سکوت گرفته و در این میان عارف به‌عنوان نماینده مردم تهران در خانه ملت درباره این موضوع پیگیری‌های لازم را انجام نداد. از سوی دیگر مطرح‌شدن این موضوع در این حیطه زمانی عقبه انتخاباتی نیز دارد و اصلاح‌طلبان فکر می‌کنند که با شعار رفع حصر سران فتنه می‌توانند در جهت متحد کردن بدنه خود و راضی کردن آن‌ها در حمایت از دولت یازدهم اقدام کنند.

عبور از روحانی را چه کسانی کلید زدند؟

اصلاح‌طلبان اینک در تب‌وتاب افتاده‌اند تا با توجه به انشقاق سیاسی که در این جریان اتفاق افتاده و همچنین عملکرد نامناسب دولت در حوزه‌های مختلف اقتصادی، بین‌المللی و سیاسی و ... موضوع عبور از روحانی را حل‌وفصل کنند. این جریان سیاسی در انتخابات 96 دچار مشکل مهره‌چینی است و ازاین‌رو به نظر می‌رسد با روش گذشته «رحم اجاره‌ای» قرار است از روحانی حمایت کند اما وقایع مجلس و شکست‌های پی‌درپی اصلاح‌طلبان در خانه ملت و فراکسیون امید سبب بی‌اعتمادی بخشی از این جریان به روحانی شده است. آن‌ها بخشی از شکست‌های جریان اصلاحات در مجلس را معطوف به عملکرد دولت و نزدیکی آن به طیف اصولگرایانی چون علی لاریجانی می‌دانند. در همین باب سعید حجاریان تئوریسین اصلاح‌طلبان اخیراً بیان کرده است: «حسن روحانی می‌داند که ما چاره‌ای جز حمایت از او نداریم به همین دلیل به سمت اصولگرایان تمایل پیداکرده و تلاش می‌کند تا آرای آن‌ها را نیز به دست آورد.»

همین موضوع سبب عصبانیت بخشی از جریان اصلاح‌طلب از دولت یازدهم شده و برخی چون رسول منتجب‌نیا قائم مقام حزب اعتماد ملی به دولت هشدار داد که «روحانی به اصولگرایان نزدیک شود، آلترناتیو معرفی می‌کنیم و قرار نیست که همیشه اصلاح‌طلبان بی‌دریغ از دولت حمایت کنند.

اما اصلاح‌طلبان بعد از مطرح‌شدن بحث عبور از روحانی برای جلوگیری از انشقاق بیشتر به میدان آمده و با اتهام زنی به رقیب آن را حربه اصولگرایان برای انشقاق سیاسی این جریان معرفی کرده و مطرح کردند که قرار نیست از روحانی عبور کنند.

محمدرضا عارف، نماینده اصلاح‌طلب مجلس دهم در این زمینه بیان کرد: «هر کس آن را مطرح کرده خودش جواب دهد اما ما در ادامه مسیر سال 92 خود نه‌تنها از روحانی بلکه از هیچ‌یک از علاقه‌مندان به انقلاب عبور نخواهیم کرد.

این در حالی بود که روزنامه آرمان نزدیک به هاشمی رفسنجانی در صفحه اول خود در روز شنبه 25 اردیبهشت‌ماه اقدام به انتشار مطلبی با تیتر «روحانی نیاید ظریف کاندیدا شود» کرده است.

این مطلب که روایتی از میزگرد داوری و زیباکلام بوده در روایتی از زیباکلام بیان کرده بود که بسیاری از روش‌های روحانی مورد تأیید نیست.

زیباکلام در این میزگرد با طرح سؤالی مبنی بر اینکه آیا روحانی می‌خواهد رئیس‌جمهور شود یا نه و آیا اصلاح‌طلبان مجدداً از وی حمایت خواهند کرد؟ اظهار کرده است که شاید بهتر باشد که روحانی اعلام کند که من رسالتی داشتم به نام برجام که آن را انجام دادم بنابراین در تکلیفی که مردم بر عهده من گذاشتند موفق بودم و دیگر علاقه‌ای به کاندیدا شدن ندارم.

موضوع عبور از روحانی زمانی تشدید شد که شکست‌های اصلاح‌طلبان در مجلس بیشتر نمود رسانه‌ای پیدا کرد و از سوی دیگر عملکرد دولت باعث ناامیدی شخصیت‌های این جریان شده تا جایی که حامیان دوآتشه‌ دولت مانند ابراهیم اصغر زاده تصویر دولت یازدهم در نهاد مردم را فشل و ضعیف عنوان کردند و در مراحل بعد گفتند فیش‌های حقوقی پاشنه آشیل دولت یازدهم است که مانند عملکردهای دیگر دولت در موضوعاتی چون توزیع سبد کالا که مردم در آن تحقیر شدند، مردم را اندوهگین کرد.

[ جمعه 29 مرداد‌ماه سال 1395 ] [ 09:31 ب.ظ ] [ مهدی ] [ نظرات (0) ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
لینک دوستان
برگه ها
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 46065

امارگیر حرفه ای سایت